Wróć do głównej
Powrót do kalendarium

70 rocznica śmierci gen Mariusza Zaruskiego

Polskie Towarzystwo Nautologiczne wspólnie z Ligą Morską i Rzeczną organizują w dniu 8 kwietnia o godzinie 15.00 z okazji przypadającej 70. rocznicy męczeńskiej śmierci Generała Mariusza Zaruskiego[adiutant J.Piłsudskiego] uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą Harcerskiego Kręgu Morskiego w kościele morskim Stella Maris przy ulicy Portowej [ w programie modlitwa w intencji Mariusza i Izabelli Zaruskich w tym po Kaszubsku w wykonaniu młodzieży Szkoły Podstawowej imienia gen. M. Zaruskiego z Pucka] . O godzinie 16.00 w tym samym dniu nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Generała w porcie jachtowym w Gdyni, gdzie śpiewać będzie zespół Szkoły Podstawowej nr 40 imienia Karola Olgierda Borchardta z Gdyni.
Wśród składających kwiaty miedzy innymi byli: wiceprezydent Gdyni Ewa Łowkiel, rektor-komendant AMW w Gdyni kontradmirał Czesław Dyrcz, kpt żw Daniel Duda, wiceprezes Związku Piłsudczyków RP Oddziału Pomorskiego w Gdyni Julian Michaś oraz inni przedstawiciele grup społecznych związanych z morzem i pamięcią Mariusza Zaruskiego
Mariusz Zaruski (ur. 31 stycznia 1867 w Dumanowie, zm. w kwietniu 1941 w Chersoniu), pionier polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego, generał Wojska Polskiego, taternik.
Postać wszechstronna; fotografik, malarz, poeta i prozaik. Marynarz, żeglarz i podróżnik. Konspirator, zesłaniec, legionista, ułan, wreszcie generał Wojska Polskiego i adiutant prezydenta RP. Taternik, grotołaz, ratownik, instruktor i popularyzator narciarstwa i turystyki górskiej. Założyciel Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Instruktor harcerski ZHP i wychowawca młodzieży.
Przez całe życie poświęcał się intensywnej działalności państwowej i społecznej. Również przez całe życie intensywnie ćwiczył, zachowując wysportowaną sylwetkę do późnej starości.
Urodził się na Podolu. W czasie studiów na wydziale fizyko-matematycznym Uniwersytetu w Odessie zetknął się po raz pierwszy z morzem. W czasie wakacji jako wolontariusz zaciągał się na różne statki i odbywał egzotyczne podróże na Daleki Wschód, Syberię, do Chin, Japonii, Indii, Egiptu i Syrii.
Za działalność patriotyczną zesłany w 1894 roku do Archangielska, gdzie ukończył Szkołę Morską z tytułem Szturmana Żeglugi Wielkiej. Pod słowem honoru dostał pozwolenie na odbywanie podróży. W pierwszym rejsie na żaglowcu "Derżawa" popłynął przez Ocean Lodowaty do Norwegii z ładunkiem drewna i futer. Pływał po morzach arktycznych jako kapitan na statku "Nadieżda".

Foto relacja Julian Michaś
 
Kontakt | Księga goœci | Regon 004588272 | Krs 0000308552 | Nip 958-162-61-24
Nr konta mBank PL 67 1140 2017 0000 4802 1110 8463